Stawiamy na rozwój UKW

Aktualności

VISITING PROFESSOR - NABÓR WNIOSKÓW

Zapraszamy pracowników UKW do składania wniosków o przyjęcie Profesora wizytującego w roku kalendarzowym 2020 (realizacja do 31.12.2020).

Wniosek o przyjęcie Visiting Professor ma prawo zgłosić każdy pracownik naukowo-dydaktyczny bądź dydaktyczny, który w terminie do 17 stycznia 2020 roku złoży w Biurze Współpracy Międzynarodowej UKW (ul. Chodkiewicza 30, blok B, pokój 161) następujące dokumenty:

1. Wniosek o przyjęcie profesora wizytującego (formularz w załączeniu);
2. Listę min. 12 studentów deklarujących udział w zajęciach (w załączeniu);
3. Zgodę kandydata na przyjazd (np. w korespondencji mailowej);
4. CV kandydata wraz z listą najważniejszych publikacji (w języku angielskim).

Osoba zaproszona powinna posiadać tytuł profesora, doktora habilitowanego lub doktora zatrudnionego na swojej uczelni na stanowisku profesora. W uzasadnionych przypadkach, gdy łączny impact factor i indeks Hirscha będzie wskazywał na znaczny dorobek naukowy, może zostać zaproszona osoba z tytułem doktora.

Visiting Professor powinien posiadać minimum dwie publikacje indeksowane w jednej z baz: Scopus lub Web of Science Core Collection lub ERIH Plus (w latach 2010-2019).

Pobyt naukowca w Bydgoszczy będzie trwał 2 tygodnie (min. 10 dni roboczych), podczas których przeprowadzi on 16 godzin zajęć dla studentów w języku angielskim oraz odbędzie min. 2-godzinne spotkanie z pracownikami naukowo-dydaktycznymi z danej dyscypliny nauki.

W tym roku beneficjentami projektu mogą być studenci następujących kierunków studiów: bezpieczeństwo narodowe, geografia, historia, mechatronika, pedagogika, pedagogika wczesnoszkolna, politologia, praca socjalna, psychologia, rewitalizacja dróg wodnych, stosunki międzynarodowe, turystyka i rekreacja.

Projekt realizowany jest w ramach dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 na realizację projektu „Stawiamy na rozwój UKW”. 

Zapraszamy do aplikowania!
Kontakt:
Agnieszka Bielińska
e-mail: bwm@ukw.edu.pl 
tel. 52 341 91 08

 

PROFESOROWIE Z ZAGRANICY NA UKW

W listopadzie na zaproszenie prof. dr hab. Joanny Moraczewskiej gościem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego była  prof. Alla Kostyukova z Washington State University, USA.  Pani Profesor przeprowadziła wykłady nt. „Protein Engineering” dla studentów biologii i biotechnologii oraz doktorantów. Pobyt gościa został zorganizowany przez pracowników Katedry Biochemii i Biologii Komórki UKW. W tym roku jako Visiting Professor będziemy wkrótce gościć naukowców z Finlandii, Hiszpanii oraz Czech.

W grudniu zostanie ogłoszony nabór na przyjmowanie profesorów wizytujących w kolejnym roku kalendarzowym. Kandydat powinien posiadać tytuł profesora, doktora habilitowanego lub być zatrudniony na swojej uczelni na stanowisku profesora. W uzasadnionych przypadkach, gdy łączny imapct factor i indeks Hirscha będzie wskazywał na znaczny dorobek naukowy, może zostać zaproszona osoba z tytułem doktora.

Moduł Visitng Professor realizowany jest w ramach dofinansowania ze środków  Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 na realizację projektu „Stawiamy na rozwój UKW”.  

Czek dla projektu

MINISTER NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO NA UKW

fot. A. Obiała

 

23 sierpnia 2019 roku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy gościł Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Jarosław Gowin. Minister spotkał się z przedstawicielami władz rektorskich. W ramach wizyty odbyła się również konferencja prasowa dotycząca projektu Stawiamy na rozwój UKW. Wicepremier wręczył na ręce JM Rektora, prof. dra hab. Jacka Woźnego czek na kwotę 11 694 796,53 zł.

Podczas wydarzenia Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy, dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni przedstawił krótką prezentację na temat projektu. Projekt pt. Stawiamy na rozwój UKW realizowany jest w ramach Zintegrowanych Programów uczelni, Osi Priorytetowej III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. 

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w kwocie 11 694 796,53 zł na realizację ww. projektu. Celem projektu Stawiamy na rozwój UKW jest wzrost kompetencji u studentek/ów z UKW odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz podniesienie kompetencji kadr dydaktycznych poprzez realizację kompleksowego programu poprawy jakości funkcjonowania w ramach 4 modułów:

  • moduł programów kształcenia: opracowanie i wdrożenie zmian w programach kształcenia na kierunkach Informatyka i Mechatronika, adaptację pomieszczeń laboratorium prototypowania dla Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej, realizację na UKW zajęć przez wykładowców z zagranicy posiadających osiągnięcia w pracy naukowej i zawodowej;
  • moduł podnoszenia kompetencji: podniesienie kompetencji studentów UKW, odpowiadających potrzebom społeczno- gospodarczym poprzez realizację szkoleń oraz  działań sprzyjających rozszerzeniu współpracy z potencjalnymi przyszłymi pracodawcami (wizyty studyjne u pracodawców, uczestniczenie studentów w dodatkowych zajęciach organizowanych wspólnie z pracodawcami);
  • moduł programów stażowych: organizacja i realizacja wysokiej jakości programów stażowych dla studentów kierunku Informatyka, Mechatronika oraz Praca socjalna, co pozwoli na zdobycie poszukiwanych praktycznych umiejętności i kompetencji niemożliwych do zdobycia na studiach, które pozwolą zwiększyć szansę na zatrudnienie w branży;
  • moduł zarządzania w instytucjach szkolnictwa wyższego: podniesienie kompetencji dydaktycznych kadr uczelni poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach oraz zagranicznych stażach dydaktycznych, zakup systemów informatycznych do podnoszenia jakości zarządzania uczelnią.

Realizacja projektu obejmuje okres od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2023. Projekt powstał przy współpracy pracowników UKW z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej, Biura Współpracy Międzynarodowej, Działu Informatyzacji oraz Biura Funduszy Europejskich.

Uczelnia coraz skuteczniej pozyskuje fundusze na doskonalenie swojego potencjału. Jesteśmy więc przekonani, że dzięki ciężkiej pracy wkładanej w rozwój UKW, sprostamy wyzwaniom stawianym przez nową ustawę o szkolnictwie wyższym.